students sat on grass with their teacher

Staff & Governors

Senior Staff

Title Forename Surname Occupation
Mrs Simone Mitchell Headteacher
Mr Simon Preece Deputy Head
Mr Dan Gross Head of Manor House
Mrs Chantelle Harrison Assistant Head of Manor House
Miss Carolyn Sharps Head of Boardman
Mr Mark Jackson Assistant Head of Boardman & Form lll Teacher
Mrs Louise Dowson Head of Learning Success
Mrs Charlotte Wood Bursar
Mrs Susi Blithe Houseparent & Computing and Robotics Teacher

 

Teaching Staff

Title First Name Surname Occupation
Mrs Alison Allen Teaching Assistant
Mrs Ruth Andrew Head of Drama
Mrs Kate Andrews Part-Time Teaching Assistant
Miss Kelly Andrews Senior Nursery Assistant
Miss Sophie Baldry Teaching Assistant
Miss Elsie Battersby GAP Student
Mrs Ekaterina Bennet Teaching Assistant
Mrs Karen Berrington Head of Mathematics
Mr Nick Blithe Houseparent, Sports Teacher and Teaching Assistant
Mrs Susi Blithe Houseparent & Computing & Robotics Teacher
Mrs Anne Chatfield Director of Music
Miss Kirsty Cheshire KS2 & KS3 Teacher
Mrs Sarah Clay PE & Games Teacher
Mrs Corinne Collyer Learning Support Assistant
Mrs Jemima Cox Head of Art
Miss Millie Cox H.L Teaching Assistant
Miss Isabel Dolman Learning Support Assistant 1:1
Miss Rebecca Edwards Early Years Teacher
Mrs Katie Exarheas Head of Geography
Mrs Caroline Eynon Part-time Teacher
Mrs Sarah Flint Art Technician
Ms Susan Franklin Learning Support Assistant
Miss Lydia Griffiths Peripatetic Musician
Mrs Sally Gross Maths Teacher
Mr Samuel Hallett GAP Student
Mr Richard Hamel Peripatetic Musician
Mrs Chantelle Harrison Assistant Head of Manor House and Form VIII Year Group Coordinator
Miss Millie Hawkins Teaching Assistant
Mrs Rebecca Herron Learning Support Assistant
Mrs Camilla Hodgkinson Head of Technology, Engineering & Design
Dr Andrea Holder Science Teacher
Mrs Gemma Holloway Reception Class Teacher
Mrs Anna Howard Head of English
Miss Faye Howkins Head of Girls Games
Miss Heather Hunter GAP Student
Mrs Susan Johnson Form lV Teacher
Mrs Rebecca Jones Learning Support Assistant
Mrs Nikki King Learning Support Assistant 1:1
Miss Isabel Kingsley Teaching Assistant
Mr Tom Knowles History, Maths & Technology Teacher
Mrs Lexi Lamb Part-time Games Teacher
Mrs Nina Lear Peripatetic Musician
Mr Richard Lewis Peripatetic Musician
Mrs Vicki Little Technology & English Teacher
Ms Neeru Lorimer Science & Maths Teacher & Form V Year Group Coordinator
Mrs Ellen MacKenzie English Teacher
Miss Megan Marriott GAP Student
Mrs Sara McNamara Form lV Teacher
Mr Nick McNulty Peripatetic Musician
Mrs Mariam Mooney Teaching Assistant
Ms Laura Morle Pre-Prep 1 Teacher
Mrs Erica Oram Technology Teaching Assistant
Miss Jessica Page Learning Support Assistant
Mrs Sandra Parsons Science Technician
Mr Nicolas Perronet Head of Modern Foreign Languages
Mr Nicholas Planas Peripatetic Musician
Mr Charlie Plowright Form lV Teacher
Mrs Janine Preece Form lll Teacher
Mrs Holly Purefoy Music Teacher
Mrs Hazel Rafter Peripatetic Musician
Mrs Paula Riley Learning support Assistant 1:1
Ms Celia Roca Rodriguez Teaching Assistant
Mrs Aimee Rowe Pre-Prep 1 Teacher
Mrs Verity Sanders Pre-Prep 2 Teacher & Head of Co-Curricular Activities
Mr Michael Sanders Head of History
Mrs Alison Selby-Lowndes Bursary Assistant & School Shop Manager
Mrs Elisabeth Sharam Peripatetic Musician
Miss Caroline Smith Matron
Mrs Lisa Smith Head of Science
Mr Sam Stoop Games Teacher
Mrs Tanya Sumner Reception Class Teacher
Miss Lucy Sutherland Music Graduate
Miss Anya Thomas Pre-Prep 2 Teacher
Mrs Sophie Thurman Peripatetic Musician
Mrs Jenny Toms Learning Support Assistant
Mr Matthew Turner Peripatetic Musician
Ms Sarah Turnock Peripatetic Musician
Mr Mark Usher Director of Sport
Mrs Liberty Webster Form III Teacher
Mrs Judith Williams H.L Teaching Assistant
Mr Timothy Wilson Peripatetic Musician
Mrs Amy Wright French & Spanish Teacher
Mrs Angela Zimmermann Food Technology Teacher

Support Staff

Title First Name Surname Occupation
Mrs Thitima Allen Part-time School Secretary
Mr Max Allen Kitchen Assistant
Ms Rachel Bace Cleaner
Mr Simon Banham Sous Chef
Miss Lauren Boutle Marketing & Admissions Officer
Mrs Rebecca Butler Head of Marketing & Admissions
Mr Daniel Carter Grounds Operative
Mr Ian Coaker Caretaker
Mrs Glennis Craske Cleaner
Mrs Angela Crook Well-being and Nurture Practitioner
Miss Abbi Deans School Nurse
Mrs Louise Dodd ISAMS Administrator and Admin Support
Ms Aline Fowler Kitchen Assistant
Mrs Sharne Furby Kitchen Assistant
Ms Cherise Harrison Kitchen Assistant
Mrs Alison Hawes Assistant Matron/Housekeeping
Mrs Michelle Hickman Cleaner
Mr Jean-Marc Hodgkin Strategic Governance Lead
Mrs Dianne Igoea HR & Compliance Manager
Miss Zoe Jones Cleaner
M Michelle McCallum Kitchen Assistant
Mr Neil McCluskey Catering Manager
Ms Joanna Meara SEN Administrator
Miss Lucy Redding Senior Evening Cleaner
Mr Chris Rodd IT Manager
Mrs Anna Rush Assistant Bursar
Mr Timothy Rush Maintenance Manager
Mrs Emma Shannon Head’s PA & School Secretary
Mr Ewan Smith IT Technician
Mrs Heather Taplin Kitchen Assistant
Mrs Trudi Taylor Kitchen Assistant
Mr Tim Tunks Estates Coordinator
Miss Bethany Wise Kitchen Assistant
Miss Karen Wise Commis Chef
Ms Samantha Wise Cleaner

Governors

Title First Name Surname Responsibility
Mrs Susan Barrett Governor – (Chair) & Boarding
Mrs Rebecca Donaldson Governor – Health & Safety
Mrs Georgina Eilbeck Governor – Finance
Mrs Elizabeth Hill Governor- Child Protection, Safeguarding & Staff Liaison
Mrs Christina Lavery Governor – Finance & Health & Safety
Mr Hemal Lodhia Governor –  Vice Chair (Finance)
Mr Nick Mullineux Governor – Building & Estates
Mr Richard Palmer Governor – Education
Mr Paul Sanderson Governor – Education
Mr James Tearle Governor – Education & SEN
Mrs Laura Whitehead Governor – Marketing
Mrs Elizabeth Wilson Governor – Finance & EYFS
Mr Benjamin Wood Governor – Building & Estates